Aký stavebný materiál použiť pri stavbe rodinného domu?
Pri výbere stavebného materiálu zvyknú budúci majitelia domov prihliadať prioritne na cenu, avšak v tomto prípade sú podstatnejšie nefinančné kritériá. Porovnanie dvoch, u nás najpoužívanejších materiálov, pre obvodové a vnútorné steny domov Vám prinášame v tomto článku.
Pri štandardnom projekte rodinného domu tvorí cena za murovací materiál len cca 6% z celkovej ceny stavby domu. To znamená, že aj keby ste si jeden materiál vedeli zabezpečiť o tretinu lacnejšie ako druhý, rozdiel bude tvoriť len 2 % z celkovej stavby domu.
Obidva materiály majú samozrejme svoje silné a slabé stránky a takisto svojich zástancov a odporcov. Najrozumnejšie je vybrať si podľa konkrétneho projektu a vašich individuálnych požiadaviek. Pozrime sa teda na vlastnosti oboch materiálov bližšie.
Váha
Poróbetón je pri rovnakom objeme cca o 30% ľahší ako klasická dierovaná tehla, vďaka čomu sa stáva lepším materiálom pri rekonštrukciách na miestach, kde nie je vhodné zaťažiť statiku.
Pevnosť
Ohľadom pevnosti má navrch tehla, ktorej pevnosť je lepšia. V prospech tehly hovorí aj jej dlhá životnosť. Aj keď dnes je už životnosť obidvoch materiálov skoro porovnateľná, ohodnocujú súdni znalci tehlové budovy vyššou cenou.
Tepelnoizolačné vlastnosti
Pri rovnakej hrúbke zateplenia a muriva má obvodová stena z poróbetónu lepšie tepelnoizolačné vlastnosti vzhľadom k tomu, že tento materiál je vo všetkých smeroch homogénny. Na rozdiel od tehly nemá poróbetón vnútorné vzduchové komory a predely. Tehla môže svoje výborné tepelnoizolačné vlastnosti stratiť v momente, ak ju niekto v procese výstavby domu poškodí a poškodenia zamaskuje maltou. Ak však chceme naozaj cenovo ušetriť, tak výhodné je postaviť dom z muriva, ktoré spĺňa požiadavky normy platnej po 01.01.2020 R = 6,5 m2.K/W
Akustika
Akustická vodivosť závisí od hmotnosti a štruktúry materiálu. Ak je hmota materiálu veľká, energia zvukových vĺn nestačí na to, aby materiálom prešla. Nakoľko sú tehly ťažšie, majú lepšie akustické vlastnosti. Sú vhodné na miestach v blízkosti železníc a rušných komunikácii. Avšak pri obvodovej stene to nie je až také dôležité, nakoľko rozdiely v akustických vlastnostiach sú malé a väčšina hluku sa do interiéru dostane cez okná.
Vzduchotesnosť
Poróbetonová tvárnica je v tomto smere neporovnateľne výhodnejšia, nakoľko nemá veľké vzduchové dutiny ako tehla. Tehla je naopak citlivejšia a amatérske zásahy do jej črepu môžu byť veľmi nepresné. V prípade tehlovej stavby je teda veľmi dôležité profesionálne zaobchádzanie.
Vzlínavosť
Vzlínavosť poróbetonovej tvárnice je približne o 80% nižšia v porovnaní s tehlou, čo znamená, že sa vlhkosť v stenách z poróbetónu nedostane do veľkých výšok.
Nasiakavosť
Z tohto hľadiska je na tom lepšie tehla. Stavbe z poróbetónu trvá totiž až 2-5 rokov kým sa vysuší, zatiaľ čo tehlové murivo sa s vodou vyrovnáva omnoho lepšie.
Prácnosť
Pri stavbe z pórobetónu je prácnosť pri stavbe nižšia, čo ovplyvňuje aj cenu práce výstavby. 1m2 steny z poróbetónu postavíte za cca 65 % času, ktorý je potrebný na tehlovú stenu. Spôsobené to je tým, že tvárnica je väčšia a pomerne presnejšia ako tehla.
Drážkovanie
Drážkovanie pre rozvody elektriny, vody či kanalizácie je jednoduchšie v prípade poróbetónu. Je to jeden z faktorov, ktorý zníži cenu práce inštalatérov a elektrikárov.
Kotvenie predmetov
Napr. kuchynská linka sa určite lepšie ukotví do poróbetónového muriva v porovnaní s dierovanou tehlou s krehkým črepom, nakoľko je poróbetón plný v celom priereze.
ZHRNUTIE NA ZÁVER
Tehla je prírodný materiál u nás s dlhodobou tradíciou a životnosťou. Ponúka dobré tepelnoizolačné vlastnosti a stavba z tehly sa často nemusí ani dodatočne zatepľovať. Má dobré statické vlastnosti a z hľadiska požiarnej odolnosti ju radíme k najspoľahlivejším konštrukciám. A dokonca je ekologickým materiálom, pretože jej výroba, užívanie a celá recyklácia zaťažujú životné prostredie len minimálne.
Poróbetón je u nás novším stavebným materiálom, čo však neznamená, že by bol kvôli tomu horší. Tvárnice majú nízku hmotnosť ale dostatočnú pevnosť, ich výroba umožňuje presné murovanie, manipulácia s nimi je jednoduchá a rýchla, a pri stavbe vzniká zanedbateľné percento odpadu.